Dünyadaki Festivallerden :

Meksika – El Día de los Muertos

Meksika Hakkında kısa bir giriş:

Resmî adıyla Meksika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan federal cumhuriyet. Kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri; güney ve batıda Atlas Okyanusu; güneydoğuda Guatemala, Belize ve Karayip Denizi; doğuda ise Meksika Körfezi ile komşudur. . Federal seviyede resmî bir dil olmasa da ülkede en çok konuşulan dil ve hükûmetin de facto dili İspanyolcadır. Ülke, 31 eyalet ile aynı zamanda ülkenin başkenti ve nüfus bakımından en büyük şehri olan federal bölge statüsündeki Meksiko olmak üzere 32 birinci seviye idari bölümden meydana gelir. Guadalajara, Monterrey, Puebla, Toluca, Tijuana ve León, ülkedeki diğer metropoliten alanlardır.

Seyahat
Kültür
Dünya

Meksika’nın en önemli dini bayramlarından ve renkli festivallerinden biri olan Día de los Muertos 2 günden oluşur.

El Día de los Muertos, ölen yetişkinlerin ruhlarını onurlandırmak anlamına geliyor. Ancak, 1 Kasım’da, aileler, vefat eden çocukların ruhlarını hatırlamak için toplanırlar. Buna El Día de los Inocentes (Masumiyet Günü) veya El Día de los Angelitos (Küçük Meleklerin Günü) denir.

Tarihçesi:

Tarihçilere göre, Dias de Muertos’un kökleri 3000 yıl önceye Eski Mezoamerikan festivalleri Yeraltı Dünyası, Mictecacihuatl tanrıçasına adanan eski Mezoamerikan festivallerine kadar uzanır. Bu festivaller geleneksel olarak Aztek takvimlerinin dokuzuncu ayında yapılıyordu. Bu, şimdiki zamana göre kabaca Ağustos ayına tekabül ediyordu. Ancak, İspanyol istilacılarının bunu bir Hristiyan tatili yapma girişimiyle, bu, Ekim sonu ve Kasım ayı başlarında Katolik Allhallowtide triduum (üç günlük bir tatil için süslü bir kelime) ile aynı zamana taşındı: tüm azizler arifesi 31 Ekim’de, 1 Kasım’daki Azizler Günü ve 2 Kasım’daki Tüm Ruhlar Günü’nde.

Bu yüzden bugünün Día de los Muertos kutlamaları, İspanyol öncesi dini törenlerin ve Hıristiyan ziyafetlerinin bir karışımı. 1 Kasım ve 2 Kasım tarihlerinde – Tüm Azizler Günü ve Tüm Ruhlar Günü şeklinde gerçekleşir. Tüm Azizler Günü (1 Kasım) ve Tüm Ruhlar Günü (2 Kasım dadır. Dia de los Muertos (bazen Dia de los Fieles Difuntos olarak adlandırılır) – Ölüler Günü’nde kutlanır.

Ölüler için yas tutmayı saygısızlık addeden Aztec, Toltec ve diğer Nahua halkı gibi İspanyol-öncesi kültürler için ölüm, yaşamın uzun sürekliliğinde doğal bir fazdı. Ölenler hala topluluğun üyeleriydi, hatıralarda ve ruhta hayatta tutuluyordu – ve de Día de los Muertos’ta, onlar geçici olarak Dünya’ya geri dönüyorlardı. Ölüler Günü geçmiş yaşamları hatırlama ve yaşamın sürekliliğini kutlamayı vurgular. Yaşamın sürekliliğinin bu kabulü, Olmec, Zapotec, Maya ve Purépecha gibi Meksika’nın en eski uygarlıklarında yer bulur.

Anma töreninin bir odak noktası, evler veya parklar veya plazalar gibi kamusal alanlarda ve aynı zamanda aile üyelerinin gömüldüğü yerel mezarlıklarda inşa edilen sunaklar hazırlamaktır.

Bir sanat formu olan ve şimdiki aile üyelerine karşı kişisel bir sevgi ifadesi olan bu renkli sunaklar, ibadet etmek değil, bunun yerine yaşanmış bir hayatın hatırlanması ve kutlanması amacıyladır.

Aileler Ölüler Günü planlamalarına günler, haftalar veya hatta belki bir yıl önceden başlar. Anma töreninin bir odak noktası, aileler, parklar veya plazalar gibi evlerde ya da kamusal alanlarda kurulmuş olan ve aynı zamanda aile üyelerinin gömüldüğü yerel mezarlıklarda yer alan aileleri oluşturan ölümlüleri —insanlara sunulan sunaklar– oluşturur.

Bir sanat formu ve aile üyelerinin dünyadan geçmiş olan yakınlara karşı sevginin kişisel ifadesi olan bu renkli sunaklar, tapma admına değil, yaşamış olan bir hayatı hatırlamak ve kutlamak içindir.

Her sunak, “calavera”lar – şekerden yapılmış dekore edilmiş şeker kafatasları -parlak turuncu kadife çiçeği ( cempazuchitl – de flor de muerto (“Ölülerin Çiçeği”) da denir) bulunur.  Calavera adı verilen dekoratif şeker kafatasları bu günün ikonik sembolüdür.

Ölüler Gününde Ziyaret

Photograph via Flicker

Kutlama döneminde, aileler için sevdiklerinin gömüldüğü mezarları ziyaret etmeleri, evlerin sunağında yer alanlara benzer sunaklarla süslemeleri gelenekseldir.

Catrinalar: Ölüler Günü’nün sanatsal sembolü
La Calavera Catrina’nın – “zarif kafatası” nın temeli olan karakter, Meksikalı gravür sanatçısı José Guadalupe Posada tarafından tasarlandı. Catrina’nın orjinal hali La Calavera Garbancera idi. Çinkonun sanatsal bir aşındırmassı biçiminde 1910’da politik hiciv olarak kullanılmak üzere kompoze edilmişti. Sanatçı Avrupalı ​​aristokratik özlemlere sahip olan Meksikalıların belirli bir sosyal sınıfını ti ye almayı hedefliyordu. Bu yüzden, o dönemde gayet moda olan bir tarzı yansıtan şatafatlı tüylü bir şapka taşıyordu.

Pan de Muerto ve sıcak çikolata: yılın bu dönemindeki her yerde olan ikili
Bu zamanın en önemli mutfak sanatlarına ait bir lezzet de biri de Pan de Muerto – Ölünün Ekmeği. Yumurtadan yapılan ve doğal turunçgiller meyve tatları ile karıştırılan yarı şekerli, şeker serpilmiş kurutulmuş ekmek. Geleneksel olarak tarçın ve çırpılmış karışıma eklenmiş sıcak çikolatayla alınır ve serin bir Kasım akşamında lezzetli ve sıcak bir karışım sağlar.

Burada ekstra bir paragrafı burada çikolataya ayıracağız. [ Şaşırdınız mı? 🙂 ]Her ne kadar çikolata şekerlemeleri Meksika’da yaygın olarak bulunsa da ( artisan pralinler burada bir lüks format), günümüz Meksikalıları Aztek ataları gibi çikolatayı sıvı olarak tüketmeyi tercih ediyor. Ama biraz Avrupai değişiklik var. En popüler yöntem şeker ve tarçın ile karıştırılmış kakao tabletlerini sıcak suya veya sütün içine eritmek ve Karışımı havalandıran  “molinillo” adı verilen özel bir ahşap gereç kullanarak içeceği köpük haline getirerek tüketiyorlar. Meksika folkloruna göre, bu mistik içkinin “ruhu”, köpüğün içinde bulunur.

2008 yılında UNESCO, Día de los Muertos’u, Kültürel Miras Listesi’ne ekledi. Bugün tüm dini ve etnik kökenden gelen Meksikalılar Día de los Muertos’u kutluyorlar, ancak özünde bu tatil özgün yaşamın yeniden teyidi.

Pátzcuaro ve Oaxaca: Ölüler Gününü Deneyimlemek için popüler kasabalar

Ölüler Günü, yurtdışından gelen ziyaretçilerde hayranlık uyandıran ve bu yabancı ziyaretçilerin her yıl kasaba ve köylerde yerel şenliklere tanıklık ettikleri bir deneyim. Özellikle Oaxaca sömürge şehri ve antik yayla kenti Pátzcuaro’daki kutlamalar, yabancı ziyaretçilerin akınına uğruyor. Bu yerlerden birinde Ölüler Günü’nü deneyimlemek istiyorsanız, erken rezervasyon büyük önem taşıyor.

Oaxaca’ya ya da Pátzcuaro’ya ulaşamayacak olsanız bile, Meksika’daki kasaba ve köylerin, Ölüler Günü için kendi yorumlarını oluşturduğunu keşfedeceksiniz. Bu yüzden, Meksika’da nerede olursanız olun, renkli, dokunaklı ve atmosferik Meksika tekliflerinden biri olan bu farklı kutlamayı deneyimleme fırsatınız olacak.

Aztek Portakal Çiçeği

Fotoğraflar Flickr

Día de los Muertos iki gün boyunca renk ve yaşamı sevindiren bir sevinç patlamasıyla ortaya çıkıyor. Tema ölüm etrafında da olsa, asıl merhum aile üyeleri için sevgi ve saygının gösterilmesidir. Meksika’nın dört bir yanındaki kasabalarda ve şehirlerde, makyaj ve kostümler giyerek, tören ve partiler düzenleyip, şarkı söyleyip dans edip kaybettikleri sevdiklerine ikramda bulunuyorlar.

<a href="https://geo.itunes.apple.com/tr/album/que-la-vida-vale/1438280512?i=1438280513&mt=1&app=music&at=1010lmBn" style="display:inline-block;overflow:hidden;background:url(https://linkmaker.itunes.apple.com/tr-tr/badge-lrg.svg?releaseDate=2018-10-12&kind=song&bubble=apple_music) no-repeat;width:158px;height:45px;"></a>

Sinemada Dia Los Muertos

<div id='ibb-widget-root-1326346662'></div><script>(function(t,e,i,d){var o=t.getElementById(i),n=t.createElement(e);o.style.height=250;o.style.width=300;o.style.display='inline-block';n.id='ibb-widget',n.setAttribute('src',('https:'===t.location.protocol?'https://':'http://')+d),n.setAttribute('width','300'),n.setAttribute('height','250'),n.setAttribute('frameborder','0'),n.setAttribute('scrolling','no'),o.appendChild(n)})(document,'iframe','ibb-widget-root-1326346662',"banners.itunes.apple.com/banner.html?partnerId=&aId=&bt=catalog&t=catalog_black&id=1326346662&c=tr&l=tr-TR&w=300&h=250&store=movie");</script>