Bu yazı Royalmond – Seçkin Badem lezzetleri tarafından derlenmiştir.

Hadi biraz Dünyamızdaki kültürleri dolaşarak, gelenek ve adetlerine eğilelim. Kültürler içerisinde çok fazla gelenek ve adet olduğundan biz biraz daha badem odaklı ilerleyip bademle ilgili olanlara kısa kısa bakalım. Çünkü malum, Royalmond olarak işimiz gücümüz badem ve lezzetler.

Akdeniz Kültürlerinde Badem

Badem, bol miktarda taze ürün, tahıl, fındık ve zeytinyağı içeren ve az miktarda balık, süt ürünleri ve et içeren Akdeniz diyetinin tümleşik bir parçasıdır.

San Diego’dan Sonoma’ya kadar Kaliforniya sahili boyunca uzanan El Camino Real (Kraliyet Yolu) yolu kenarına, görevlerini kutsama adına getirdiği badem ağaçlarını dikti.Amerika ile bademin tanışmasını Akdeniz kültürü sağladı diyebiliriz.

İtalya’da Romalılar, yeni evlenenler için doğurganlık tılsımı olarak badem duşu yapardı (üstlerine badem atardı). Genel ve özel etkinliklerde klasik zamanlarda önemli kişilere, şekerli bademler hediye ederlerdi. Bugün, renkli, şeker kaplı badem armağanları, İtalya’daki önemli kutlama aşamalarını işaret ediyor. Pembe renkliyse bir kızın doğumu, mavi renkli ise erkek çocuğun doğumu anlamına geliyor. Mezuniyetler için kırmızı renk, nişan için yeşil renk, evlilik için beyaz beyaz renk, 25. yıldönümü için gümüş renk ve 50. yıldönümü için altın renk kullanılıyor.

 

Asya Kültürlerinde Badem

Hindistan’da, bademlerin, sağlık için bir çok fayda taşıdığı düşünülmektedir. Her gün zihinsel keskinliği teşvik etmek için çok sayıda çocuğa badem verilir. Hamile kadınlara her gün badem yemeleri ısrarla tavsiye edilir.

Japonya, badem-çikolata sevenleri tatmin etmek için geniş bir tatlı portföyüne sahiptir. İki favori ürün, çikolatayla kaplanmış badem topları ve pretzel çubukları topları olup, çubuklar sütlü, bitter veya beyaz çikolataya batırılmış ve rendelenmiş bademlerle kaplanmıştır. Kıyılmış bademli kurutulmuş sardalyalar da popüler, yüksek kalsiyumlu aperatifler arasındadır.

Çin’de bademler, Çin Yeni Yılı kutlama zamanında satışı zirve yapan, kavrulmuş, tuzlanmış, kabuklu bir atıştırmalık olarak tüketiliyor. Çinli tüketiciler, bademin yumuşak, dış kabuğunu elleriyle çatlatmanın ve çekirdeği ağızlarına atma eyleminin tadını çıkarıyorlar.

Avrupa Kültürlerinde Badem

Tülle sarılmış şekerli bademleri bir düğün favorisi olarak dağıtmak, Avrupa tarihinin eski dönemlerine kadar uzanan bir gelenek. Bu badem “bonbonları”, çocukları, mutluluğu, romantizmi, sağlığı ve serveti sembolize ediyor.

Bu gelenekle beraber anılan bir tekerleme de var:

Her bir misafire 5 badem, yemesi için
Hayat hem tatlı hem acı, hatırlaması için
Yeni karı koca için 5 murat
Sağlık, varlık, mutluluk, çocuk ve uzun hayat!

Badem ezmesi, Almanya’nın ünlü marzipan şekerlemelerini yapmak için kullanılır. Alman üreticiler ayrıca kahvaltılık gevrekler, dondurma ve fırın mamüllerinde de bademi kullanırlar.

Fransa’da Aydınlanma Bayramı’nda (6 Ocakta kutlanan bir yortu) Fransızlar geleneksel olarak Galette des Rois (Kralların pastası) yerler. Bu badem kreması ile doldurulmuş bir puf böreği. Kekin içinde gizlenmiş bir muskayı bulan Kral olur ve Kraliçesini seçer. Eğer bulan bir hanım ise kraliçe olur ve kralını seçer. Galette des Rois, Kral tarafından giyilmesi gereken bir altın taçla satılmaktadır.

Derlememiz bu kadar. Bildiğiniz varsa bizimle paylaşırsanız seviniriz.