SAĞLIK & FAYDALI BİLGİLER

En fazla antep fıstığı tüketen ülke

Bu yazı, harika lezzetler sunan Royalmond tarafından genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Antepfıstığı tohumları, kuru koşullarda iyi yetişen Antepfıstığı ağacı tarafından üretilir. Bitki tuzlu topraklara toleranslıdır ve 48 ° C sıcaklığa kadar dayanabilir. Antep fıstığı çeşitliliği ve iklime bağlı olarak olgunlaşması yedi ila on yıl sürer. Tohumlar, besin içeriği yüksek olduğu için yiyecek olarak tüketilir. Antepfıstığı, İran, ABD, Türkiye, Suriye, Çin, Yunanistan, İtalya ve Afganistan dahil olmak üzere birçok ülkede üretilmektedir. Bununla birlikte, en büyük küresel üreticiler, 2017/2018’de sırasıyla% 47 ve küresel üretimin% 38’ini oluşturan ABD ve İran’dır. Geçmişte, üretim ve tüketim sürekli bir şekilde artmış ve milyonlarca dolarlık bir fıstık endüstrisinin gelişmesine yol açmıştır.

Antep fıstığının bir çok faydası vardır:
İyi bir antioksidan kaynağıdır. Kalp dostudur. Sindirim sistemini rahatlatır. Erkeklerde cinsel isteği arttırır. Beyne yarar sağlayan bir kuruyemiştir. Kansızlığa karşı fayda sağlar. Şeker hastalığına iyi gelir. Sinir sistemine fayda sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

En fazla Antep Fıstığı Tüketicileri

TÜRKİYE

Türkiye, 130.202 mt ile en büyük Antepfıstığı tüketicisidir. Bu tüketim, kişi başına yıllık 1,64 kilogram tüketim göstermektedir. Tüketim, 2015 yılında 119.256 mt’dan artış gösterdi. Üretici olarak, Türk antep fıstığı, besin içeriği, rekabet gücü yüksek kalite ve farklı lezzet bakımından zengin olmasıyla ünlüdür. Tohumların çoğu Şanlıurfa ve Gaziantep illerinde yetişir. Antep fıstığının kabuğu renkli, kıtır kıtır ve oldukça tatlıdır. Türkiye, 2016 yılında 6,126 mt antep fıstığı ithal etmiştir. Tohumların çoğu yurt içinde tüketilmektedir. Türkler tohumu aperatif olarak tüketirler veya şekerleme, dondurma veya diğer unlu mamuller yapmak için kullanırlar. Küçük bir yüzde, özellikle Suudi Arabistan, Ürdün, İsrail ve birkaç Avrupa ülkesine ihraç edilir.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, yılda toplam 93,432 mt ile ikinci en yüksek tüketicidir. Antep fıstığının yüksek kalitede üretimle birleştirilen popülaritesi, yurt içinde daha fazla talep görmesine neden oldu. Amerikalılar tereyağı, kurabiye, krema ve salata gibi antep fıstığı ürünlerini icat ettiler. Sürekli artan popülaritesi, yıllar içinde üretimin giderek arttığını gördü. Ürünün 1950’lerde piyasaya sunulmasının ardından, ticarileşmenin kurulması biraz zaman aldı. Bununla birlikte, İran’daki İslam devriminden sonra, Amerika ile gergin bir siyasi bağ vardı. Bu nedenle ABD, İran’dan antepfıstığı ithal etmeyi bırakarak endüstrinin büyümesini teşvik etti. Büyüme, daha fazla tüketime yol açan gelişmiş yerel pazarlamanın olduğu anlamına geliyordu.
İran
İran, antepfıstığı tüketiminde istikrarlı bir şekilde büyüyerek 49,504 mt’a yükseldi. Ayrıca, büyük tüketici Suriye olduğu için Orta Doğu’daki geniş pazarları da ele geçirdi. Ülke, antepfıstığı tüketicileri arasında popüler olan çeşitli yeşil ve kaliteli çekirdeği üretiyor. İran, üretim ve tüketimi etkileyen ticari yaptırımlar ve kısıtlamalar ile karşı karşıya kalmasına rağmen, son yıllarda genel ürün performansında bir iyileşme oldu. Antep fıstığı kendileri yaptırılan ürünler arasında olmamakla birlikte, kısıtlamalar İranlı çiftçilere ticari güçlükler getirerek yerel tüketimi artırdı.
Bitter Çikolatanın Faydaları

ülke     Tüketim (MT)
1 Türkiye    130202
2 Amerika Birleşik Devletleri   93432
3 İran   49504
4 Çin .  35838
5 Suriye  20400
6 Almanya   14468
7 İtalya  11190
8 ispanya    8281
9 Hindistan .  8042

Royalmond Pistachio Rolls

Ülkemizin en kaliteli antep fıstıklarından hazırlanan Royalmond Pistachio Rolls u incelemek için aşağıdaki düğmeye tıklayın.