İlk iş gününde nelere dikkat edilmeli

İlk gün için arkadaşınıza, değer verdiğiniz insana Royalmond hediyesini iyi dileklerinizle ofise gönderdiniz. Peki arkadaşınız ya da değer verdiğiniz kişi, ilk iş gününde nelere dikkat etmeli biliyor mu? Aşağıdaki tavsiyeleri verirseniz ilk günü kolay atlatmasını sağlarsınız.

İşte ilk iş gününde nelere dikkat edilmeli:

1- Hazırlıklı olun, gerektiğinde sorular sorun. Ama çok fazla değil.

2- Bir çok insn pozisyonunuzla ilgili gorevinizle ilgili bilgi sahibi değildir, sormak isteyecektir. 1 dakikada özetleyecek şekilde, kafanızda kim olduğunuzu ve ne yapacağnızı ve daha önceki pozisyonunuzu anlatan kısa bir konuşma hazırlayın.

3- Vaktinde gidin. İstanbul trafiği işte diye mazereti ilk günden kullanmayın.

4- Sosyal ortamı analiz edin, ofis politikalarını anlayın.

5- Biraz rahatlayın. İlk iş gününüze uykunuzu alarak kahvaltınızı yapmış olarak gitmek iyidir.

6- Gülümseyin. Çünü bu işi almak için can atıyordunuz ve kaç CV gönderdiniz, kaç görüşmeye girdiniz.

7- İlk günden farklılığınızı koymanız beklenmez. Konservatif olmak bir kaç gün size birşey kaybettirmez. Belki kazandırabiir.

8- Çekingen de olmayın. İnsanlarla siz tanışarak ilk adımı atın.

9 – Çok zorlama olmayın. Çünkü zaten işe alındınız kendinizi sevdirmek zorunda değilsiniz. Birilerini etkilemek için doğallığınızdan ödün vermeyin.

10 – Eğer yeni ekip arkadaşlarınızla yemeğe çağrılırsanız, eşlik edin.

11 – Dinleyin dinleyin dinleyin. İlk günden fikrini atılarak söyleyip, ne kadar zeki olduğunu belli etmeye çalışanlar, genellikle ilgi çekmeye çalışan ve doğal olmadığı düşünülen tiplerdir.

12- Kararların nasıl alındığına dikkat edin. Her kurumun bir kültürü vardır. İlk günlerinizi bunu çözmek için kullanın.

13- Farklı iş arkadaşlarından departman işleyişi hakkında bilgi aktarılabilir. Dinleyin.

14-Pozitif bir enerji yayın.Tavırlarınız ve etiğiniz görülür durumdadır. Herkes enerjisi yüksek, kendinden emin ve rahat birisiyle çalışmak ister. İlk değerlendirecekleri de bilginizden önce bunlar olacaktır.

15- Cep telefonunuzu sessize alın. Bu en basitinden %100 orada olduğunuzu göstermenin bir yoludur.

 

16- Vücut dilinize dikkat edin. Çünkü çoğu zaman sadece söylenenler değil,söyleme şekillerine de bakılır.

17- Kendiniz olun. İlk günde farklı bir imaj çizerseniz, bunu sürdüremezsiniz. Aylar yıllar boyunca o işe gitme ihtimaliniz var. O yüzden olduğunuzdan farklı bir imaj sadece zaman geçtikçe taşıması zor bir imaj olur.

18- Son olarak, size hediye olarak gelmiş Royalmond paketinden etrafınıza ikram edin. Lezzeti hemen ilk buzları kıracak ve ilk iş arkadaşlarınızla bir sohbet konusu oluşturacaktır. 🙂

Kariyer bölümünde tavsiyelerimiz şimdilik bu kadar. İlk iş gününde nelere dikkat edilmesi yazımızı okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. ROYALMOND olarak işe ilk başlayan herkese başarılı bir kariyer diliyoruz.

Sizin ilk iş gününüz nasıl geçtiğini aşağıda paylaşabilirsiniz veya mağazamızdan işe başlayan sevdikleriniz için şık bir hediye sipariş edebilirsiniz. Bize belirtmeyi unutmayın ki, içine koyabileceğiniz kart seçeneklerimizi sunalım.

Olası hediyeler

[et_pb_shop posts_number=”2″ include_categories=”gurme” admin_label=”Alýþveriþ”][/et_pb_shop]

Ofis için ufak bir playlist

0 Yorum

Bir İçerik Gönder