Öncelikle Keşkül-ü Fukara ne demek derseniz: Osmanlı zamanında tarikada mürid olan dervişlerin gurur ve kibirlerinin kırılması içinbir çanakla dilenmesi istenirmiş. Farsça keşkül, çanak-kap demek, fukara ise bildiğiniz gibi fakir-yoksul kimse demek dolayısıyla keşkül-ü fukarayı, fakirin çanağı şeklinde günümüz Türkçesine çevirebiliriz.

Tatlıya nasıl bu isim verildiğine gelince; dervişler o dönemde dilenerek, çanağına konulan yiyecekle yaşamaya çalıştıkları için bir deri bir kemik dolaşırlarmış. Halkta özel günlerde ve de özellikle Ramazanda fakir fukara daha iyi beslenebilsin diye besleyici değeri yüksek bir sütlü tatlıyı yapıp dervişlerin çanaklarına doldururlarmış. Hatta Kanuni Sultan Süleyman zamanında devlet eliyle aşevlerinde bu tatlı yapılır ve fakir fukaraya dağıtılırmış. Zamanla bu tatlı, keşkül-ü fukara olarak anılmaya başlanmış ama bir farkla artık zengin sofralarında yeralmaya başlamış.

Gelelim içinde proteinden, karbonhidrata ve şeker dengeleyici bademe kadar herşeyin olduğu tatlımızın yapımına. Son derece kolay ve Ramazan için bir o kadar da besleyici.

MALZEMELER:


1 litre süt
1 su bardağı şeker
1/2 su bardağı pirinç unu
1 yumurta
250gr Royalmond Badem Ezmesinden Pasta Dolgusu (Almak isterseniz buraya tıklayınız)
1 kahve fincanı hindistan cevizi (şart değil)
Süslemek için kırık badem ve/veya antep fıstığı ve/veya fındık

YAPILIŞI:

Süsleme malzemeleri hariç hepsini bir tencereye koyun ve güzelce karıştırın. Sonra orta ateşte karıştırarak kaynamaya başlayıp göz göz olunca ateşi kapatın 4-5 dakika karıştırmaya devam edin. Sonra kaselerinize boşaltın ve süsleme malzemeleri ile gönlünüze göre süsleyin.

Afiyet olsun.

Alternatif Bir Keşkül-ü fukara tarifi

Yazıda kullanılan Royalmond Lezzeti