SAĞLIK & FAYDALI BİLGİLER

%70 VE ÜZERİ KAKAO ORANLI BİTTER ÇİKOLATANIN FAYDALARI

Royalmond, Royal Taste of Almonds

28 Haziran 2017

Bitter Çikolatanın Faydaları

Dikkat ettiyseniz kendi ürünlerimizde de ısrarla %70 kakao vurgusu yapıyoruz. Çikolatanın faydalarını görmek isterseniz yüksek kakao oranlı çikolata yemeniz gerekiyor.  Gerçi genelde %90 kakao oranlarına çıkıldığında çikolata atıştırmalık anlamını ve tek başına yenilebilecek halini yitiriyor.

Sütlü çikolatalarda ise fayda çok çok azalıyor. Hatta bazı çikolata uzmanlarına göre sütlü çikolata, çikolata değil. Onlara göre, sütlü çikolata isminden çikolata kısmını çıkarmalı veya sütlü çikolatayı sevenler “esas çikolatayı yiyemiyorum, çikolata esansını seviyorum” demeli.

Yazının ilerleyen kısımlarında göreceksiniz, çikolatanın içeriğindeki flavonoid çok faydalı. Ancak sütlü çikolata yiyenler bunun faydasından faydalanamıyor. Bunun nedeni de, süt flavonoidin vücut tarafından alınmasını engelliyor. O yüzden flavonoidden faydalanmak istiyorsanız sütlü çikolata değil bitter çikolata yemenizi, bitter çikolata yerken de süt içmemenizi öneririz.

Bunun yanısıra bitter çikolatanın içindeki sağlıksız karamel ve kimyasal katkı malzemelerinden de uzak durmanı öneririz.

Dr. Öz “eğer tatlıya ihtiyacınız varsa, bir parça çikolataya ulaşın” diyor. Ancak “Brownie ve sütlü çikolata sayılmaz” diye not düşüyor.

“Flavonoidin yararlarından faydalanmanız için en az %70 bitter çikolata veya saf kakaoya ihtiyacınız var” diye ekliyor.

100 gram %70-%85 oranlı bitter çikolatada yaklaşık:

  • 7,7 gram protein
  • 45 gram karbohidrat
  • 42.3 gram yag
  • 11 gram fiber
  • 590 gram kalori bulunur.

%70 – %85 kakao oranlı çikolataların 100 gramında (bu arada 100 gramı bir oturuşta bitirmek biraz abartı kaçabilir.)

Günlük alınması önerilen demir miktarının %67 si
Günlük alınması önerilen Magnezyum miktarının %58’i.
Günlük alınması önerilen Bakır miktarının %89 u.
Günlük alınması önerilen Manganez miktarının %98
Günlük alınması önerilen fosfor miktarının %31i
Günlük alınması önerilen potasyum miktarının %21
Günlük alınması önerilen çinko miktarının %21i
Günlük alınması önerilen Vitamin K miktarının %10.5i
Günlük alınması önerilen Selenyum miktarının %10.5i
Günlük alınması önerilen kalsiyum miktarının %7 si bulunur.

“Çikolata şeker ile harmanlanınca, tüketicinin algıladığı hislerin ne kadarının çikolatadan, ne kadarının şekerden geldiğini söylemek zorlaştı. Dolayısıyla pastaneler ve tatlı üreticileri daha ucuz olan vanilya ve yapay çikolata esanslarını daha fazla kullanarak gerçek çikolata oranını azalttılar .
İnsanların bugün çikolata ile ilişkilendirdikleri tad, asıl olarak çikolatayla karıştırılmş vanilya ve diğer esanslardan geliyor. Kakao yağı, nebati yağların aromalı çeşitlerine baş eğmiş durumda, Günümüzde insanlar gerçek çikolatayı öyle hızlı sürede mideye indiriyor ki, çikolatanın esas yatıştırıcı etkisi şeker patlamasına kurban ediliyor.”

der Yazar ve Anropolog Jack Weatherford Indian Givers: How the Indians of the Americas Transformed the World kitabında.

Bitter çikolata, flavonoid barındırır. %70 ve üzeri kakao oranına sahip bitter çikolata yediğinizde flavonoidlerin yararlarından faydalanırsınız. Flavonoidler, antienflamatuar özelliğine sahip güçlü antioxidanlardır.

Bitter çikolatadaki flavonoid çeşitlerinden biri epicatechins dir. Bu kolestrolün damarlarda toplanmasını engeller, kan akışını arttırır. Dolayısıyla damar tıkanıklığını engellemeye yardımcı olur.

Bitter çikolata ayrıca kakao fenol içerir. Bunlar vucudumuzda oluşan ve bize zarar veren serbest radikallerle savaşır. Çikolatanın kakao oranı ne kadar fazlaysa o kadar fenol bulunur. Yeşil çayda bulunduğundan 21 kat daha fazlaya varan oranı bitter çikolatada bulabilirsiniz.

Sağlık uzmanları günde ortalama 7 ila 40 gram bitter çikolatanın tüketilmesini öneriyor.

1) Bitter çikolata stresi azaltır

Araştırmaya göre, iki hafta boyunca düzenli olarak yenen 40 gram bitter çikolata genelde stresli olan insanlardaki stres hormonlarını azaltıyor. Ayrıca bitter çikolata, barındırdığı magnezyum sayesinde stres, depresyon, asabiyet, tükenmişlik ile savaşmaya yardımcı oluyor.

Çikolata, içerdiği PEA sayesinde beyni endorfin salgılamaya teşvik ediyor. PEA kimyasal bileşeni, mutlu hissetmenizi sağlıyor.

Ayrıca serotonin ile de ilişkili olan tryptophanın kaynağı olan çikolata, pozitif mod için gereken serotonin seviyesine ulaşmamızda bize yardımcı oluyor.

Hatta Finlandiya’da yapılan bir araştırma, çikolatanın çocuk bekleyen annelerin stresini azalttığını ve bu annelerden doğan çocukların, çikolata yemeyen annelerin çocuklarına göre daha fazla gülümsediğini tespit etmiş.

(Proteome Research – American Chemical Society’s Journa)

2- Bitter çikolata kolestrol seviyesini azaltır

Bitter çikolatanın içinde LDL (kötü kolestrol) oksidizasyonu engelleyen güçlü antioksidanlar vardır. Bu antioksidanlar kalp krizi ve inme şansını da azaltır. HDL (iyi kolestrol) miktarını arttırdığını gösteren bulgular vardır. Günlük olarak bitter çikolata yenmesi kalp hastalığına ve diğer rahatsızlıklara faydalı olur.

3- Bitter çikolata kan basıncını azaltır

Kakaoda bulunan flavonoid bileşeni flavanol, kan basıncını düşürmeye ve kalpteki kan akışı arttırmaya çok yardımcıdır.
Kişideki kan basıncının düşmesi, kalp rahatsızlığı, kalp krizi, atherosclerosis ve düzensiz kalp ritmi riski olasılıklarını azaltmaya yardımcı olur.

Bunama, felç, bilişsel gerileme olasılıklarıda azaltan bitter çikolatanın bu faydalarından faydalanmak için seçmeniz gereken kakao oranı en az %70 olmalıdır.

4. Felç olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Stokholm Karolinska Enstitüsünde 10 yıl boyunca yapılmış araştırmada 45-79 yaş arası 37.000 den fazla hastada yapılan çalışmada, haftada ortalama 60 gram çikolat yemiş olanların kalp krizi geçirme olasılığının yemeyenlere oranlara %17 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

5 – Beyinin gücünü arttırır

Beynin fonksiyonelitesini arttıran bitter çikolata, kanın pıhtılaşmasını engeller. Nottingham Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, bitter çikolata yemek beyne giden kan akışında üç saate varan bir akış artışı sağlıyor. Bu ayrıca kısa süreli hafızayı da, hafızayı ve konsantrasyonu da arttırıyor.

Bitter çikolatanın barındırdığı yüksek flavanol miktarı uyku düzensizlikleriyle mücadelede de yardımcı oluyor.

Bitter Çikolatanın Faydaları

6 – Kilo vermeye yardımcı olur

Kilo vermek için çalışıyorsanız, haftada 3 kez 30 gram %70-%85 kakao oranlı bitter çikolata yemeniz, size yardımcı olacaktır. Fiber olarak zengindir ve doygunluk hissi verir. Kopenhag Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre sınırlı miktarda yenilen bitter çikolata, tatlı, tuzlu ve şişmanlatıcı yiyecekler yeme isteğinizi azaltıyor.

Antioksidan açısından zengin olan bitter çikolata, sindirim süresini uzaltarak daha uzun süre doygun kalmanızı ve bir sonraki öğünde daha az yemenizi sağlıyor. (Bir de diğer diğer tok tutan araöğün destekçisi badem ile beraber yediğinizi düşünsenize. Royalmond Dive %70 bitter çikolata ve badem içeriği ile gayet güzel bir araöğün seçeneği olabilir.)

7- Bitter çikolata teninizi sağlıklı tutar

Günlük öğününüzde dengeli miktarda yer alan bitter çikolata teninizin ışıldamasına yardımcı olur. Bitter çikolatada yer alan birçok antioksidan derinizi, hücreler için oksidatif olan serbest radikallerin zararlarından korumanızda yardımcı rol oynar. Ayrıca cilt ve deri yapısını iyileştirir.

8- Bitter çikolata inatçı öksürüğü iyileştirir

Bitter çikolatanın faydalarından biri de inatçı öksürük içindir. Theobromine bileşeni sayesinde öksürüğünüzde rahatlamayı sağlar.

İngiliz Milli Sağlık Hizmeti’ndeki araştırmacılar, 17 gün boyunca günde iki kez olmak üzere kronik öksürükden muzdarip 300 hastaya theobromine vermişler ve hastalardan %60 ının iyileştiğini gözlemlemişlerdir. Londra’daki Imperial Kolejin bulguları da aynı niteliktedir.

Bitter çikolata diğer kronik öksürük ilaçları gibi yan etkiye de sahip olmadığından, kronik öksürüğünüz varsa denemenizi öneriyoruz.

9- Bitter çikolata ishale iyi gelir

Oakland Cocuk Hastanesi ve Araştırma Enstitüsü’nde yapılmış araştırmaya göre, bitter çikolata diyare (ishal) i iyileştirebilir.

Diyare(ishal) emareleri gösterdiğinizde, yüksek kakao içerikli bir parça bitter çikolata yiyerek, flavonoidlerin bu rahatsızlığı tedavi etmesini sağlayabilirsiniz.

10- Bitter çikolata kan şekerini kontrol eder

%70 ve üzeri kakao oranlı Bittter çikolatadaki yüksek kakao oranı diyabet ile mücadelede de yardımcı olur. 2005 yılında yapılmış küçük bir Italyan araştırması düzenli olarak bitter çikolata alımının insülin hassasiyetini arttrırdığnı ve diyabet olasılığını azalttığını ortaya çıkarmıştır.

Bitter çikolatadaki flavonoidler nitrik oksit üretimini arttırır. Bu bileşen insülin direncini azaltır ve insulin etkileri gösterir. Ancak diyabet hastaları, şekersiz bitter çikolata yemelidir. Marketlerde kolayca bulabilir.

Tüm bu faydalar, %70 ve üzeri kakao oranlı bitter çikolatada bulunur. Yazı boyunca da belirttiğimiz gibi, tüm yiyecekler gibi çikolata da beslenmenizde dengeli bir şekilde yer almalısınız. Dengesiz ve aşırı bir şekilde besin alımı, vücudunuzu aşırı kalori yüklemesine maruz bırakır.

Uyarı:

Bu yazı genel bir bilgi verme amaçlı olarak hazırlanmış olup, burada belirtilmiş olan maddeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Sağlık açısından bilimsel bir referans olarak kabul edilmemelidir. Sağlıkla ilgili hususlarda ve tedavi ihtiyaçlarında bu alanda eğitim görmüş uzman birinden destek almanızı öneririz.

Yazı hazırlanırken faydalanılan linkler:

http://www.healthnic.com/top-10-health-benefits-of-dark-chocolate/

http://www.wisegeek.org/what-is-flavanol.htm

http://www.wisegeek.com/what-is-epicatechin.htm#

https://www.healthcorps.org/its-valentines-day-and-dr-oz-says-go-dark/

https://www.healthbuzzfeed.com/why-dark-chocolate-good-for-your-health/

[TheChamp-Sharing]

Son bir hatırlatma. Çikolatanın kakao oranı seviyesi arttıkça fiyatı yukarı çıkar. Royalmond Bitter Dive ürünlerimiz %70 kakao oranına sahiptir.

Genel kültür yazımız bu kadar. Şimdi, hem bademin faydasını hem de bitter çikolatanın faydasını ve lezzetini barındıran bir Bitter Dive tanesini ağzınıza atın ve bu anın tadına varın.

0