Üç ana tür çikolata vardır – beyaz çikolata, sütlü çikolata ve bitter çikolata. Herkesin kendi favorisi, lezzetleri vardır. Ancak, farklı çikolata çeşitleri hakkında gerçekte ne biliyorsunuz? Her şey çikolatanın nasıl yapıldığına ve bunu yapmak için hangi malzemelerin kullanıldığına bağlı. Her çeşit çikolata çeşidinin çeşitli tatları, bileşimleri ve özelliklerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Önce çikolata likörü hakkında bir bilgi verelim. Çikolata likörü, her türlü çikolatanın temelidir. İsmi sizi aldatmasın, çikolata likörü alkol içermez. Bu koyu, koyu kahverengi macun, kakao çekirdeğinin içi olan kakao tanelerinden oluşur. Taneler pürüzsüz bir dokuya dönüştürülür. Yüksek basınç altında, bu macun kakao yağı ve kakao tozuna ayrılır.

Şekersiz kakao tozu esas olarak% 100 kakaodur.

İki tür kakao tozu vardır, doğal kakao ve işlenmiş kakao. Doğal kakao rengi daha açık kahverengidir ve genellikle asitli olan güçlü bir çikolata tadına sahiptir. Hollanda kakaosu (Dutch cocoa), asiditeyi nötralize etmek için alkalize edilmiş doğal kakaodur. Dutch süreci kakao tozuna derin, sıcak bir renk ve biraz daha hafif bir tat verir.

Şekersiz kakao, özellikle Dutch kakao pişirme için mükemmeldir. Bir tarife eklendiğinde, lezzetli ve derin bir çikolata tadı oluşturabilir. Tatlandırılmamış kakao, yemeğin daha zengin ve daha karmaşık bir tat vermesi için eklenebilir. Hollanda işlenmiş kakao, sıcak çikolata yaparken sıklıkla kullanılır, çünkü geçirmiş olduğu ekstra işlem tozun sıvılarla kolayca karışmasını sağlar. Uygun şekilde depolandığında kakao yaklaşık 18 aylık bir raf ömrüne sahip olabilir.

Çikolata türleri: Sütlü Çikolata

Sütlü çikolata: Sütlü çikolata hepimizin bildiği bir çikolata türüdür. Açık kahverengi rengi, kremsi dokusu ve tatlı tadı ile sütlü çikolata, en popüler çikolata türü olarak kabul edilir. Çikolata likörünün (kakao katıları ve kakao yağı) şeker ve süt ile birleştirilmesiyle elde edilir. Bazen pürüzsüzlüğünü arttırmak için soya lesitini gibi bir emülgatör eklenir. Ancak sütün yapısından dolayı, çikolatanın faydasını azalttığını beslenme uzmanları belirtmektedir. (Mehmet Öz. Detay için. Bitter Çikolatanın faydaları isimli yazımıza bakın)

Çikolata türleri: Beyaz Çikolata

Beyaz çikolata, şeker, kakao yağı, süt, vanilya ve lesitin (bileşenlerin birlikte karışmasına yardımcı olan bir emülgatör) birleştirilerek yapılır. Bu bileşenler beyaz çikolatanın tatlı aromasını verir. Beyaz çikolata genellikle, şekerli yoğunlaştırılmış süt ve vanilyanın koyu renkli notaları ile, ağırlıklı olarak tatlı olarak tanımlanabilen bir lezzet profiline sahiptir. Kaliteli beyaz çikolata, kakao yağı bazından ve yüksek şeker ve süt içeriğinden elde edilen bir özellik olan zengin, yumuşak ve kremsi bir yapıya sahip olacaktır.

Beyaz çikolata benzersizdir, çünkü hiçbir kakao kitlesi içermez. Kakao kitlesi çikolatanın koyu kahverengi rengini ve hepimizin bildiği ve sevdiği çikolata tadı veren şeydir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), her çikolata türü için sınıflandırma standartlarını belirlemektedir. Tanımlarına göre, bir şeyin beyaz çikolata olarak kabul edilmesi için, en az% 20 kakao yağı ve% 14 süt ve% 55’ten fazla şeker içermesi gerekir.

“Beyaz çikolata mı, çikolata mı?” diye sorabilirsiniz. Cevabı evet, çünkü kakao çekirdeğinden içerikler içeriyor. Ama dikkatli olunmalıdır. Kakao yağı pahalıdır, çünkü losyonlarda ve diğer güzellik ürünlerinde kullanılmak üzere kozmetik endüstrisi tarafından yoğun talep görmektedir. Bu nedenle, şirketler genellikle kakao yağı yerine başka bitkisel yağları içeren bir bileşik oluşturur. Bu beyaz çikolata benzeri ikame edicilere resmen beyaz çikolata adı verilemez. Özünde kakao yağı var mı kontrol edin.

Çikolata türleri: Bitter (Dark) Çikolata

Bitter çikolata, belirgin koyu kahverengi rengiyle, ikinci en popüler çikolata türüdür.

Bitter çikolata bileşiminde oldukça basittir. Tipik olarak iki bileşenden yapılır – çikolatalı likör ve şeker. Bazen az miktarda vanilya ve soya lesitini (bir emülgatör) eklenir.

En kaliteli, bitter çikolata, ek süt içermez ve vegan dostu bir çikolata sayılır.Süt bulunmaması ve şekerin az bulunması, bitter çikolataya daha sıkı bir yapı kazandırır. Bu yüzden iyi temperlenmiş bir bitter çikolata parçası ikiye bölündüğünde hoş bir kırılma sesi verecektir.

Bitter çikolatanın lezzet profili, çikolatanın kakao içeriğine bağlı olarak geniş ölçüde değişebilir.

Çikolata türleri: Ruby (Yakut) Çikolata

2017’de, dördüncü tipte çikolata, yakutlu çikolata, Belçikalı çikolata üreticisi Barry Callebaut tarafından keşfedildi. Kırmızı-pembe rengiyle, bu ayırt edici çikolata diğer çikolata muadillerinden belirgin bir şekilde farklıdır. Beyaz çikolata değil, belirli bir kakao türünden elde edilen bir renk – yakut kakao çekirdeği (tipik olarak Ekvador, Brezilya ve Fildişi Sahili’nde yetiştirilen bir tane). Bu nispeten yeni bir keşif (ve tam olarak) Barry Callebaut tarafından geliştirilen kakao yapımı tescillidir), standart bir FDA tanımı yoktur.

% 47,5 kakao muhtevası ve% 26,3 sütünden elde edilen yakut kakao yoğun meyveli lezzetlere ve taze ekşi notalara sahiptir.