Çikolatayı Bademle Yemek, Kolestrolünüzü Düşürmeye Yardımcı olabilir

Bu yazı seçkin lezzetler sunan Royalmond tarafından müşterileri için Türkçeleştirilmiştir..

Amerikan Kalp Derneği’nin araştırmasına göre, – Her gün badem ve çikolatayı yiyen aşırı kilolu ve obez kişiler, bu gıdaları tüketmeyen muadillerine göre daha düşük kolesterollere sahip olabilirler.

Ayrı olarak tüketildiğinde, badem ve çikolatanın her biri daha önceki çalışmalarda daha düşük kalp hastalığının risk faktörlerinden olan kan şekeri, tansiyon, kolesterol ve açlık seviyelerine düşürdüğüne ilişkin bilgiler vardır.

Söz konusu çalışmada, araştırmacılar kilolu ve obez 31 insanda kolesterol düzeylerini test etti. Dört hafta boyunca, hepsi tipik bir Amerikan beslenmesi gerçekleştirdi. Bir başka dört hafta boyunca her gün, hepsi tipik  beslenmelerine bir fincan bademin yaklaşık üçte birini eklediler. Başka bir dört haftalık dönemde, katılımcılar günde yaklaşık çeyrek fincan bitter çikolata ve yaklaşık 2.5 yemek kaşığı kakao tozunu beslenmelerine eklediler. Aynı zamanda herkesin hem kuruyemiş hem de bitter çikolatayı kakao ile birlikte beslenmeleri ekleyerek geçirdiği dört haftalık bir dönemi vardı.

Sadece bademlerin eklenmesi, katılımcıların düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol seviyelerini %7 oranında düşürdü . LDL, kan damarlarında birikebilen ve pıhtılara ve kalp krizlerine yol açabilecek kötü tip kolestroldür.

Amerikan Kalp Derneği Dergisi’ndeki araştırmacılar Bademleri bitter çikolata ve kakao ile birleştirmek, kardiyovasküler hastalık için bir risk faktörü olan küçük, yoğun LDL parçacıklarını da azalttığını raporladı.

Penn State Üniversitesi’nde bir beslenme araştırmacısı olan üst düzey araştırmacı yazar Penny Kris-Etherton, “Badem tek başına LDL kolesterol seviyelerini düşürdü ve çikolata ve kakao bunu yapmadı, ama LDL kolesterol seviyelerini de artırmadı” dedi.

Sonuçlar, insanlar için kiloyla badem ve çikolatayı yemenin akıllıca olduğu anlamına gelmez.

Kris-Etherton, e-posta ile “Bizim beslenmede içerebileceğimiz yaklaşık 270 ihtiyari kalori var ve insanlara kendi takdirî kalorilerini akıllıca kullanmalarını söylüyorum” dedi. Bu, abur cubur, diğer tatlılara ilave değil, onların yerine dengeli bir şekilde çikolata badem yemek anlamına gelir.

Deneydeki katılımcılar 30 ila 70 yaş aralığındaydı ve hepsi aşırı kilolu veya obezdi.

Çalışma sırasında, insanlar kalorilerinin yaklaşık yarısını karbonhidratlardan, yaklaşık yüzde 16 sını proteinden  ve yüzde 33-36 oranında yağdan alıyorlardı.

Yemekler ve atıştırmalıklardaki kalori miktarı, her bir katılımcının mevcut ağırlığına göre kalibre edildi ve çalışma süresince bu ağırlığın korunmasına yardımcı olacak şekilde tasarlandı.

Çalışma az sayıda insanla gerçekleştirildi ve bu, daha büyük bir grup insanla farklı sonuçlanabilir.

New York City’de kayıtlı bir diyetisyen ve yazar olan, çalışmada yer almayan Samantha Heller “Yine de, bulgular, delillere ve kakaonun sağlık yararlarına sahip olduğuna dair varolan kanıtları ekliyor: “  Bu yiyecekler, yanmayla savaşa, lif ve sağlıklı yağlar sağlamaya yardımcı olabilir. Ancak denge anahtar” diyor.

Heller, “Cips, fast food, endüstriyel şeker veya kurabiye gibi diğer daha az sağlıklı gıdaların yerine, uygun porsiyonlarda çikolata kuruyemiş yemek ve sağlıklı bir yaşam tarzı, yarar sağlayabilir” dedi.

KAYNAK:  Amerikan Kalp Derneği Dergisi, 29 Kasım 2017.

Uyarı: Burada yazan bilgiler genel bilgi niteliğinde olup, herhangi bir sağlık uzmanının değerlendirmesi yerine geçmez. Sağlığınızla ilgili konularda lütfen doktorunuza danışınız.