Çoğu zaman lezzetli olan sağlıklı değildir, ve bademler istisnai olanlardandır. Bir çok vitamin ve güzel ve sağlıklı olmak için bir çok bileşen barındırırlar.

Kolesterol azalır

Bademler “kötü” kolesterolü düşürücü en etkili 5 ürün arasında . Çok yüksekse, badem sayısını günde 20-25’a çıkarın. Semptomlar alt göz kapaklarınızda beyaz noktalar, ağrıyan bacaklar ve erken grileşen saçlardır.

Sağlıklı saç

Bademler, saçın büyümesini arttırmak ve daha güçlü yapmak için hemen hemen tüm vitaminleri ve mineralleri içerir. Magnezyum ve çinko saçların büyümesini hızlandırır, E vitamini güçlendirir. ve B vitamini parlaklık ve uzun ömür sağlar.

Kalp hastalıklarının önlenmesi

Bademlerdeki antioksidanlar, tekli doymamış yağlar, magnezyum ve bakır kalp ve kan damarlarını yoğun bir şekilde destekler. İskemik kalp hastalığını ve diğer kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olması için bademi kabuğu ile birlikte yiyin.

Kırışıklıkları önleme

Bu yemiş kolajen üretmeye yardımcı manganezi bol miktarda içerir, Kolajen cilt tonundan sorumlu bir proteindir . İçeriğindeki diğer antioksidan E vitamini de yaşlanma belirtilerine karşı savaşır.

 

Sağlıklı bakteri florası

Badem kabukları iyi bağırsak bakterilerinin büyümesi ve çoğalması için gerekli prebiyotikler içerir. Bağırsaklarınızda dengesizlik varsa (mide ağrısı, kötü nefes ve hazımsızlık gibi semptomlar), günde 20-25 badem tüketmeniz önerilir.

Zayıflamak

Bilimsel çalışmalar badem yiyen kişilerin daha az karbonhidrat yediğini (tatlı veya hamur işleri) kanıtladı. Metabolizmanın normalleştirilmesi de ve içeriğindeki fiber zayıflamaya katkıda bulunur.

Beyin aktivitesinin iyileştirilmesi

Bademlerin düzenli tüketilmesi, içeriğindeki vitamin E ve yağ asitlerii sayesinde hafızayı güçlendirir. Buna ek olarak beynin yaşlanma etkilerini geciktirir. (Alzhemeir)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24315808

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26548495